Kilka słów o prawidłowym rozwoju mowy u dziecka

Kilka słów o prawidłowym rozwoju mowy u dziecka.


Podstawowym środowiskiem, w którym kształtowana jest mowa dziecka, jest rodzina. To w niej od urodzenia dziecko uczy się nowych słów oraz słucha jak je wypowiadać.  Uczy się też, w jaki sposób  porozumiewać się z innymi ludźmi. Dlatego to od Ciebie zależy w głównej mierze rozwój mowy u Twojego dziecka. Oprócz dostarczania właściwych wzorców mowy, ważne jest też przekazywanie dziecku właściwego repertuaru informacji. Jak podkreśla L. Kaczmarek, należy mówić do dziecka wolno, dokładnie i wyraźnie, należy też unikać "pieszczenia się" oraz używania "dziecięcego języka". Wg G. Demel, poprzez brak m.in. zainteresowania mową dziecka to rodzice przyczyniają się do powstania zaburzeń mowy. Nie mniej jednak czytasz tego bloga, więc na pewno zależy Ci na tym, aby mowa Twojego dziecka rozwijała się prawidłowo.

Na prawidłowy rozwój dziecka składa się harmonijny rozwój fizyczny i psychiczny, ale też prawidłowy rozwój mowy. Rozwój mowy Twojego dziecka zależy od takich czynników jak:
  • prawidłowe funkcjonowanie ośrodkowego układu nerwowego
  • prawidłowe ukształtowanie obwodowego narządu mowy
  • prawidłowe funkcjonowanie narządu słuchu
  • prawidłowe funkcjonowanie narządu wzroku
  • rozwój umysłowy dziecka
  • środowisko, w którym wychowuje się dziecko oraz od warunków wychowawczych.
Głosy dziecięce są od urodzenia do około 7 roku życia w ciągłym rozwoju. Pielęgnowanie i kształcenie głosu w okresie przedszkolnym i szkolnym powinno opierać się na prawach naturalnego rozwoju organów głosowych. Ważne jest też umiejętne wykorzystanie odpowiednich ćwiczeń, dostosowanych do wieku, psychiki i zainteresowań dziecka. Rozwój organów głosowych jest też jednak zależny od prawidłowego rozwoju fizycznego i psychicznego dziecka. Dlatego pielęgnowanie i rozwijanie głosu należy uważać za integralną część ogólnego wychowania człowieka. Natomiast pracę nad głosem dziecka należy rozpocząć tuż po jego urodzeniu.

Aby prawidłowo kształtować i rozwijać mowę dziecka, ważne jest prawidłowe funkcjonowanie:

  • aparatu artykulacyjnego (wargi, język, podniebienie, policzki, uzębienie)
  • aparatu fonacyjnego (krtań, gardło, jama nosowa)
  • aparatu oddechowego (płuca, oskrzela, tchawica).
Oprócz prawidłowego rozwoju fizycznego, umysłowego i emocjonalnego, warto zwrócić uwagę na zdolność różnicowania dźwięków, czyli tak zwany słuch fonematyczny. Natomiast w celu prawidłowego wymawiania głosek, ważne jest m.in. sprawne działanie narządów mowy i właściwa budowa aparatu artykulacyjnego.

Pozdrawiam,
Julita Biernat
Źródła:
- L. Łukaszewski - Pielęgnacja, kształcenie i rozwijanie głosu dziecka.

- G. Demel – Wady wymowy, PZWL, Warszawa 1979

- użyto zdjęć bez licencji





Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Zabawy logorytmiczne - usprawniające narząd mowy

Zabawy dźwiękonaśladowcze

Ćwiczenia narządów artykulacyjnych