Znaczenie zabaw oddechowych dla prawidłowego rozwoju mowy

,,Znaczenie zabaw oddechowych dla prawidłowego rozwoju mowy".


Celem zabaw oddechowych jest wsparciem prawidłowego rozwoju mowy, a także jest pomocne w regulacji emocji. Oddychanie jest niezbędną czynnością potrzebną nam do życia, ale także najbardziej naturalną czynnością fizjologiczną naszego organizmu i prawidłowego mówienia. Prawidłowe oddychanie wspomaga rozwój poprawnej mowy u dzieci oraz prawidłowego rozwoju i funkcjonowania aparatu artykulacyjnego.

Ćwiczenia oddechowe dla dzieci są pomocne w skupieniu uwagi i czują się po nich bardziej zrelaksowane, gdyż lepiej rozumieją swoje ciało. Podczas wykonywania zabaw oddechowych dziecko powinno czerpać przyjemność z ich wykonywania i bawić się oddechem. Aby ćwiczenia przyniosły oczekiwany rezultat powinno wykonywać się je systematycznie z dzieckiem przynajmniej raz dziennie.

Zestaw ćwiczeń i zabaw usprawniających oddech:

Bańki mydlane-potrzebne słomka i kubeczek z wodą mydlaną. Wykonaj wdech i dmuchnij delikatnie przez słomkę na jej końcu. Powtarzając ćwiczenie, reguluj wydechem wielkość baniek.

1
Wiatraczek-wykonaj wdech i przybliż do ust wiatraczek, a następnie mocno dmuchnij, wprawiając go w ruch, tak aby kręcił się jak najdłużej.

2

Kółeczka- Wytnij z papieru kolorowe kółeczka, rozłóż je na stole, a następnie wciągaj powietrze przez słomkę i zbliżaj ją do kółeczka. Posegreguj kółeczka kolorami, przenosząc je słomką(zasycając
powietrze przez słomkę). 

3
Zmarznięte ręce- wykonaj wdech nosem i na jednym wydechu chuchnij trzy razy w dłonie.

4
Tańczące piórko- wykonaj wdech, a następnie delikatnie dmuchnij na piórko, aby się uniosło. Można też użyć piłeczki pingpongowej lub lekkich samochodzików, wprawiając je w ruch wydychanym
powietrzem.
5
Balonik- wykonaj długi wdech nosem, tak by wypełnić powietrzem policzki, a następnie delikatnie wypuszczaj powietrze przez usta ułożone w dzióbek. Ćwiczenie to polega na regulowaniu mocy wdechu-robieniu ,,baloników" małych, średnich i dużych.

6
Gorąca zupa- złóż dłonie razem, tworząc kształt miseczki, a następnie dmuchnij na ,,gorącą zupę" ciągłym strumieniem powietrza.

7
Piesek- naśladuj węszenie psa. Ćwiczenie to utrwala oddychanie brzuszne i wzmacnia przeponę.


8

Śmiechy i śmieszki- wykonaj wdech nosem, a następnie na jednym wydechu postaraj się naśladować: śmiech staruszki (he,he,he), dziewczynki (hi,hi,hi), chłopca (ha,ha,ha), i mężczyzny (ho,ho,ho). Za każdym razem naśladuj inną osobę.
9
W górę i w dół- położyć się na plecach z maskotką na brzuchu. Wykonaj głęboki wdech nosem i spokojny wydech ustami, tak aby zabawka unosiła się w górę podczas wdechu i w dół w czasie wydechu.

10

 
                                                                        
Oddychanie w stylu słonia- Dziecko powinno zająć pozycję stojącą, nogi lekko rozszerzone. Mówimy mu, że za chwilę zamieni się w słonika, więc koniecznie musi oddychać jak małe słoniątko. Dziecko głęboko nabiera powietrze przez nos, a kiedy to robi, unosi ramiona tak, jakby to była trąba słonia. Jednocześnie napełnia powietrzem płuca w odcinku przeponowym. Następnie wydycha powietrze przez usta w sposób dźwięczny powoli opuszczając „trąbę” ku dołowi.
11

Zabawa w węża
Zabawa ta jest prosta, wesoła i przede wszystkim skuteczna. Jest jedną z ulubionych zabaw dzieci.
Dziecko siada na krześle z wyprostowanymi plecami. Ręce kładzie na brzuchu i koncentruje się na poleceniach, które od nas usłyszy. Teraz przez 4 sekundy wciąga powietrze nosem tak, aby czuły, że rośnie mu brzuch. Następnie jego zadaniem jest powolne wypuszczanie powietrza przez zaciśnięte zęby, tak by uzyskało jak najdłuższe syczenie węża.

12


Podsumowując ćwiczenia oddechowe dla dzieci to świetna zabawa, która ma bardzo duży wpływ na poprawny rozwój aparatu mowy. Poprawne zabawy oddechowe uczą prawidłowego toru oddechowego i kształtują nawyk oddychania przez nos. Takie ćwiczenia wpływają również na poprawę siły głosu. Ćwiczenia można nawet przeprowadzić w warunkach domowych z własnym dzieckiem, gdyż są proste i nie wymagają żadnych specjalnych przedmiotów czy też terapeutycznych pomocy.

                                                                                                                                           Opracowała:
                                                                                                                                    Agata Mikołajczyk

Bibliografia:

K.Szłapa, I.Tomasik, S. Wrzesiński ,,Krok po kroku jak rozwijać mowę dziecka",Gdańsk 2018, wyd.Harmonia
1.http://www.swiatmojegodziecka.pl/wp-content/uploads/2017/02/puszczanie-baniek.jpg
2.https://i.pinimg.com/originals/01/a6/ce/01a6ce248f61e31f0f52f0897fe21135.jpg
3.http://amowa.pl/wp-content/uploads/2019/01/cwiczenia-oddechowe-choinka.jpg
4.https://image.freepik.com/darmowe-zdjecie/dziecko-dmuchanie-sniegu-w-tle-sniegu_1187-290.jpg
5.http://www.doroslidzieciom.pl/wp-content/uploads/2017/10/IMG_2867-230x178.jpg
6. https://www.logopestka.pl/wp-content/uploads/2018/03/Dzien-Pandy-karty1.png
7,8,9,10.K.Szłapa, I.Tomasik, S. Wrzesiński ,,Krok po kroku jak rozwijać mowę dziecka",Gdańsk 2018, wyd.Harmonia
11.https://pieknoumyslu.com/wp-content/uploads/2018/06/slonik.jpg
12.https://pieknoumyslu.com/wp-content/uploads/2018/06/waz.png

Komentarze

  1. Bardzo przydatne zabawy. Szczególnie dla dzieci w fazie intensywnego rozwoju mowy. Bardzo dobrze wpływają na wydłużenie fazy wydechu i pomagają w używaniu przepony.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Zabawy logorytmiczne - usprawniające narząd mowy

Zabawy dźwiękonaśladowcze

Ćwiczenia narządów artykulacyjnych